Aktuálně

 MÓDA LETEM SVĚTEM

Pátý ročník módní přehlídky pod názvem Móda letem světem, který již tradičně zorganizoval jako dárek ke Dni matek spolek ALMA MATER, navázal svým programem a úspěchem na ročníky předchozí. 

Přehlídka opět ovládla prostory Kina K3 a to 13. května 2017.

20 krásných modelek z řad členek spolku, dalších 14 žen  ze spřátelených spolků z Rychvaldu a Havířova, 16 modelek z některých prezentujících se butiků, k tomu  taneční soubor, kadeřnice, kosmetičky a skvělý moderátor Jirka Krupica. Ti všichni se postarali o úžasný večer plný hudby a krásných žen. Tomu předcházely dlouhé hodiny zkoušení a organizace s plným nasazením všech zúčastněných. Výsledkem byl sál plný spokojených diváků.

Akce splnila veškeré své cíle.

Z výtěžku bude podpořen pobyt dvou nemocných žen z Bohumína.

 

CHARITATIVNÍ BAZÁREK

V pátek 17.3.2017 spolek ALMA MATER opět předvedl, jak krásně lze spojit příjemné s užitečným.

Dámy „almamaterky“ uspořádaly charitativní večer dva v jednom. Vlastně tři v jednom. Posezení k MDŽ, malý bazárek a získání výtěžku řádově v tisíci korunách na zakoupení kyslíkových láhví, které velmi ulevují dvěma těžce nemocným ženám z Bohumína při atacích zákeřného genetického onemocnění.

Tak se k večeru v pátek sešlo v Sokolovně v Záblatí téměř 40 žen. Některé již předem donesly to, co jim v šatníku přebývá, ale ještě zcela určitě není určeno k likvidaci. Další dámy a jeden mladý muž připravili prostory k posezení, občerstvení a oděvy k prodeji. Všechny účastnice si se zájmem něco zakoupily a obohatily tak sebe i druhé.

Dvěma slovy: NÁDHERNÝ VEČER

Akci krásně připravily Šárka Glombíková a Lucka Řepková za spolupráce Aleše Ovesného.

----------------------------------------------------------------

ŠTĚPÁN A ČLENKY JAKO ASISTENTKY 15.2.2017

Jak je známo, cílem ALMA MATER je pomáhat potřebným. Již dlouho se spolek zaměřuje kromě jiného na nemocného Štěpána, který má kvůli úrazu problémy s pohybem.

V tomto období trávil několik týdnů v lázních v Klímkovicích a naše členky mu pomáhaly jako asistentky. Po několika dnech se střídaly a byly tak Štěpánovi nápomocné 24 hodin denně. Což přineslo i značnou úlevu pro Štěpánova otce, který se o něj stará neustále. Mohl tak několik dní odpočívat, jelikož péče o imobilizovaného dospělého člověka je i fyzicky náročná. 

Terapie, bazény, cvičení a různé procedury Štěpánovi pomohly a je nejen šťastnější, ale také se mu zlepšují pohybové schopnosti.

Jeden den se v Klímkovicích sešlo najednou hned několik členek, aby si se Štěpánem popovídaly a strávily tak několik společných chvil.

------------------------------------------------

VALNÁ HROMADA 1.12.2016

Dne 1.12.2016 se konala valná hromada.

Přítomná byla téměř většina členek. Zhodnotil se uplynulý rok a dohodly se akce na ten budoucí. Mimo jiné se taky určila předsedkyně spolku, odhlasována všemi, kterou je opět Dagmar Knýblová a také další pozice potřebné k činnosti Alma mater. Předsedkyně taky poděkovala některým členkám za jejich aktivitu, která vede k rozvoji našeho spolku.

Věříme, že i v příštím roce budete našimi příznivci.

Blížící se akce můžete sledovat na našich webových stránkách nebo na facebooku https://www.facebook.com/Alma-mater-224793854217160/

 --------------------------------------------

OBRÁZKY Z RYCHVALDU


Dámy z Alma mater se v sobotu 5.11.2016 zúčastnily celoměstské události Obrázky z Rychvaldu. Do této akce podporované
Městem Rychvald byly přizvány i místní školské a volnočasové organizace a další aktivní občané.
Naše dámy se předvedly, jak jinak, než jako modelky. A moc jim to slušelo, jak lze vidět na fotografiích.
Všem patří velké díky, včetně Vilmy Valentové, která naše modelky na vystoupení připravila.

--------------------------------

ALMA MATER vyrazila na veletrh do Varšavy 


Almamater z.s. již podruhé využila příležitost a ve spolupráci s pražskou firmou Govin nabídla zájemcům o čínské trhy účast na veletrhu ve Varšavě.

Almamater z.s. již podruhé využila příležitost a ve spolupráci s pražskou firmou Govin nabídla zájemcům o čínské trhy účast na veletrhu ve Varšavě, 7. a 8. června. Veletrh China Homelife Show je akce, kde si zájemci mohli prohlédnout tisíce výrobků, setkat se se stovkami vystavovatelů, nechat se inspirovat ve své práci a podpořit rozvoj firem. Jedná se o skvělou příležitost jak získat obchodní kontakty, prohlédnout si zboží a odnést si informace potřebné pro  podnikání. Cílem veletrhu je mimo jiné nabídnout zájemcům možnosti setkat se s čínskými společnostmi, poznat a porovnat kvalitu zboží, širokou škálu služeb, jež tyto společnosti nabízí a také získat rady odborníků na obchodování s Čínou, kteří radí, jak a kde začít, na co si dávat pozor a další. Almamater takto oslovila více jak 40 zájemců, kteří vytvořili za dva červnové dny prima partu, vznikla nová přátelství a obchodní kontakty. Rčení " spojujeme příjemné s užitečným" v tomto případě bylo díky Almamater zcela naplněno.

Dagmar Knýblová

Almamater z.s.

---------------------------------


ALMA MATER oslavila sedmisté výročí Karla IV.

Páteční večer 22.4. 2016 se nesl v duchu vzpomínání na českého krále a římského císaře Karla IV. Sdružení Alma mater k jeho sedmistému výročí pozvalo herečku Milenu Steinmasslovou, která připravila společně s Hanou Sar Blochovou program věnovaný právě samotnému Karlu IV. Poutavé vyprávění o tomto panovníkovi, doprovázené dobovým zpěvem, hrou na gotickou harfu a psalterii v podání Hany Sar Blochové, přilákalo do domu Pod Zeleným dubem mnoho diváků nejen z řad Bohumíňáků.

Hodinový program byl plný zajímavých informací z Karlova života. Tento prvorozený syn Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského narozený 14.5.1316 byl velmi zajímavou osobností. Je jisté, že pro země Koruny České a nejen pro ně, byl velkým přínosem. Hovořilo se však nejen o něm samotném, ale i o jeho předcích, rodině, přátelích, zkušenostech a znalostech. Moudrý král, který vládl na dvou trůnech a byl pětkrát korunován, uměl číst i psát a také plynně hovořit několika jazyky, což z něj činilo skutečně výjimečného panovníka.

Aby si lidé dokázali Karlovu osobu představit i jinak než z učebnic dějepisu, citovala paní Steinmasslová i zápisy z Zbraslavské kroniky a také některé z dochovaných dopisů, které mu posílal velký přítel, italský básník Francesco Petrarca.

Karel IV. je bezesporu králem a člověkem na kterého nelze zapomínat.

 

Foto ke zhlédnutí v sekci webu Galerie.

(Nikol Liberdová)

ALMA  MATER  motivuje k životu!

Narodil se 8.12.1978 v Praze  jako zdravý syn do rodiny učitelky a chemika a dostal jméno Štěpán.

Pak se přestěhovali do Liberce, kde Štěpán studoval na francouzském gymnáziu. Které úspěšně absolvoval. Rodiče se během jeho puberty rozešli, matka se odstěhovala zpět do Prahy, Štěpán a jeho bratr, dnes úspěšný otec tří dětí, zůstali s otcem. Následovala studia na VUT v Brně, stavební fakultě a pak zaměstnání u Pozemních staveb v Praze.  Štěpán se rád se bavil, měl několik lásek, procestoval kus světa. Až sem v podstatě normální život mladého muže, plný plánování života, vizí a nadějí.

11.1.2011 se to stalo. To co změnilo zásadně život Štěpánovi a jeho tátovi.. Ten den bylo v Liberci docela mrazivo. Štěpán přijel z Prahy na pár dní a večer se domluvil se starými kamarády na pivo.

Do restaurace vedlo pár schodů. Ve 21.40 se Štěpán rozhoduje k odchodu domů. Před restaurací uklouzne na zmrzlých schodech a hlavou naráží na jejich hranu.. Zůstává ležet v bezvědomí.

Děje se to jen pár desítek metrů od vjezdu do Liberecké nemocnice. Profesionální pomoc tedy doráží během několika minut. Jsou zajištěny základní životní funkce a diagnostikována fraktura lebeční kosti a krvácení do mozku. Tu noc se personál nemocnice zapotil. Před zničujícím otokem mozku museli preparovat lebeční kost a tu dočasně uložit do dutiny břišní. Štěpána napojili na přístroje udržujícího ho při životě, ale stále neměl vyhráno. Po několika dnech je pravděpodobné, že Štěpán přežije, ale neví se s jakou kvalitou dalšího života. Je převezen na oddělení neurologie do Vojenské nemocnice v Praze Střešovicích.

A tady po mnoha měsících nadějí a beznaděje začíná být jasné, že se Štěpán do normálního života již nevrátí, a jeho cesta dál bude velmi těžká. Intelekt, znalosti a schopnost vnímat zůstaly zachovány, ale motorika a řeč jsou velmi zle poškozeny. Štěpán zůstává zcela odkázán na cizí pomoc, uvědomuje si svou situaci a nechce žít. Nemá motivaci cokoli dělat, jakkoli se snažit. Přátelé a lásky ve většíně mizí ve svých „normálních“ životech.

Štěpán má ale jedno velké Štěstí v neštěstí. A to štěstí se jmenuje táta. Táta, který  svému synovi už „obětoval“ 5 let svého života. Přivezl si nehybného Štěpána domů, i když mu bylo nabízeno umístit ho do patřičného zařízení. Štěpána bez motivace, často zlého a nevrlého.  A táta chemik a technik, bez jakéhokoli zdravotního a psychologického vzdělání, jen svou nekonečnou obětavostí a  laskavostí učí Štěpána znovu mluvit, jíst, hýbat se a občas se i smát. Postupnými krůčky se Štěpán učí oblékat, přesunout se z postele na vozík ,propady nálad však zůstávají.

A tady někde  přichází seznámení táty Václava a Štěpána s „Almamaterkami“. Protože jedna z členek zná osudy této rodiny, nabízí účast na společném zájezdu do Chorvatska v létě 2015, který se už po několik let těší velké oblibě. Táta se Štěpánem jsou nadšení, Štěpán s příslibem moře slibuje zvýšit zátěž rehabilitace. Během nádherného týden v Chorvatském Biogradu dámy z Almamater obdivují lásku otce, který ve svých 64 letech nosí 85-kilového Štěpána do moře v náručí. Všechny  tyhle báječné „baby“ se okamžitě rozhodnou a navzdory vzdálenosti Bohumín – Liberec nabízejí svou pomoc a podporu. Štěpána berou do party. Po společně stráveném týdnu se Štěpánovi chce žít o kousek víc. Po návratu dostává mobilní telefon, aby mu mohly nové „kámošky“ volat. Štěpán má důvod  srozumitelněji mluvit, míň se rozčiluje, opakuje trpělivě slova. Následuje setkání v Praze, návštěva divadla a pozvání do Bohumína. Na podzim 2015 přijíždí oba pánové na divadelní představení bohumínského Bobanu, bydlí v nově otevřeném Národním domě Pod Zeleným dubem.

Je to spousta krásných zážitků a vjemů v životě těžkého invalidy . A další dávka chutí snažit se a žít.

Teď jsme v dubnu 2016. Táta zařizuje Štěpánovi čtyřtýdenní rehabilitační pobyt v Klimkovicích, kde je nutný stálý doprovod. A aby si táta Vašek aspoň chvíli po 5 letech odpočinul, nabízí členky Almamater, že týden doprovodu zajistí.  A hele, s nimi Štěpán téměř nenadává, daleko víc spolupracuje, nechává si při mnohdy bolestivých procedurách víc „naložit“, má velkou radost z každého drobného pokroku. Už se tolik nebojí vody, umí stolovat, stydí se kňučet, víc o sebe dbá, je daleko víc samostatný. Je to možná málo v životě pro něho samotného, ale určitě hodně pro všechny kolem zúčastněné. Štěpán dokonce vtipkuje a vzpomíná s úsměvem. Těší se na příjezd maminky, která s ním stráví další týden, protože je Štěpán už tak samostatný, že to spolu zvládnou. Sami po tolika letech.

No a nám Almamatérkám zůstává prima pocit a přátelství na celý život. Motivovat to my umíme!

 

Děkuji za pomoc a podporu Vlaďce Šubertové, Ivě a Vláďovi Valovým, Marušce Kramaříkové, Marušce Rothkgelové, Majce Lenochové,Pavle Skokanové, Zdence Slupecké, Petře Plánkové, Hance Čmielové a všem dalším.

Dagmar Knýblová,

předsedkyně AM.

 -------------------------------

Předsedkyně ERÚ v Bohumíně:

Poslední dny velmi diskutované téma nových tarifů za jističe, dalo podnět k pozvání předsedkyně Energetického regulačního úřadu, paní Aleny Vitáskové do Bohumína. Města kde se narodila. V Neděli 6. března v podvečerních hodinách přijala pozvání od předsedkyně sdružení Alma mater Dagmar Knýblové a velmi vstřícně, kompetentně a hlavně srozumitelně diskutovala s více než dvacítkou pozvaných hostů. Hlavním tématem byla problematika energetických inovací, které se bezesportu týkají a budou dotýkat všech občanů této země. Účastníci besedy se nejvíce zajímali o tarifní systém, nové platby za jističe, ale také třeba o sporné kauzy kolem solárních elektráren, udělování a odebírání licencí na tyto elektrárny...

Některé otázky padly přímo i na osobu Aleny Vitáskové, její práci a plány do budoucna. Paní předsedkyně upřímně odpověděla na všechny položené dotazy, byla přátelská, milá.

Vzhledem k vyhrazené době setkání, které se protáhlo více než o hodinu, zůstalo ještě spoustu otázek nezodpovězených...

Foto ke zhlédnutí v sekci webu Galerie.

Dagmar Knýblová
předsedkyně sdružení AM

-------------------------------

Alma mater pomáhá:

Bohumínské občanské sdružení Alma mater už několik le působí v široké škále činností. V Listopadu 2015 uspořádalo módní přehlídku s názvem Fashion Face Bohumín, která přilákala mnoho nadšenců nejen o módu. A právě díky výtěžku z této přehlídky sdružení pomohlo Slezské diakonii ve Starém Bohumíně. Jedná se o zařízení pro děti s postižením už od věku třílet s mateřskou, základní a střední školou a také s denním stacionářem. K 25.letému výročí působení této sociální služby Alma mater věnovalo dvě solné lampy a také taktilně-haptickou deku. Tato speciální deka je pomůckou pro taktilně-haptické stimulace pro pacienty se smyslovým, tělesným a mentálním postižením. Předměty určené k této stimulaci vyvolávají u pacientů pocit jistoty, jelikož jsou vyrobeny pro ně ze známých materiálů, stimulují paměťovou stopu a také dokáží aktivizovat ruku k činnosti a rozvíjet motoriku.

Členky z Alma mater v zastoupení Martiny Bielanové a předsedkyně sdružení Dagmar Knýblové, prostory Slezské diakonie provedla paní ředitelka Zuzana Galuszková. Členky se seznámili s personálem i žáky, kteří se také účastnili předání potřebných předmětů v tzv., "relaxační místnosti".

Foto ke zhlédnutí v sekci webu Galerie.

Dagmar Knýblová
předsedkyně sdružení AM


Kalendář akcí