Projekt Šance na život

Spolek Alma Mater nastartoval nový projekt aktivní spolupráce s Českým národním registrem dárců kostní dřeně ( ČNRDD) - do Bohumína přijala pozvání p. Zdenka Wasserbauerová, charismatická žena která jako dobrovolník již přes 25 let s Registrem spolupracuje.

Od ledna 2018 nastartoval nový projekt spolupráce spolku ALMA MATER s ČNRDD o propagaci poslání Registru a aktivním vyhledávání vhodných dárců pod názvem ŠANCE NA ŽIVOT. A první březnový den -1.3.2018- se stal faktickým symbolem zahájení  této spolupráce -v ten den do Bohumína přijala pozvání paní Zdenka Wasserbauerová, která již více jak 20let let s ČNRDD spolupracuje a za tu dobu získala pro dobrovolné dárcovství kostní dřeně již více jak 13 tisíc dobrovolných dárců a ve svých 75 letech stále srší neuvěřitelnou energií, elánem a chutí pomáhat druhým. A tato milá charismatická dáma přijela mezi nás, aby nám předala své zkušenosti a cenné rady. Na setkání  v salonu Maryška v centru Bohumína přišli jak lidé ze střední generace, tak i spousta mladých a někteří z nich se přímo na místě rozhodli podpořit projekt "Šance na život" a vstoupit do registru dobrovolných  dárců kostní dřeně.

Každým rokem v ČR onemocní stovky lidí včetně malých dětí vážnými nemocemi poruchy krvetvorby, které jsou mnohdy léčitelné jen transplantací kostní dřeně od vhodného dárce, kterých je v českém registru stále žalostný nedostatek a proto jsou čeští pacienti odkázáni zejména na dárce zahraniční a pokud záleží na rychlosti zahájení léčby, může toto být mínusový faktor při úspěšnosti léčby a další šance na život. V současné době je po téměř 25 letech práce v ČNRDD evidováno kolem 100tis dárců a aby byly plně pokryty potřeby českých pacientů, musel by to být více než dvojnásobek.  Více dárců v databázi znamená větší naději na uzdravení. A toto bude nyní cílem a posláním spolku AM - aktivní vyhledávání vhodných dárců kostní dřeně a rozšiřování povědomí o užitečnosti a nutnosti takového projektu. 

ZAPIŠME SE NĚKOMU DO ŽIVOTA: KDYŽ DOBRO, TAK OD KOSTI...


Kalendář akcí